Co powinniście wiedzieć o PIT-11?

Każdego roku każdy pracujący powinien rozliczyć się z Urzędem Skarbowym. Zanim jednak to wykona, powinien otrzymać od swojego pracodawcy PIT-11.

W jakiej postacitrzeba dostarczyć zeznanie do Urzędu oraz pracownikowi?

Od 2019 roku przedsiębiorcy zobligowani są, aby przekazać deklarację w formie elektronicznej do 31 stycznia. Pracownikowi natomiast można przekazać ją w postaci elektronicznej albo papierowej do końca lutego.


W ilu wersjach przygotowuje się PIT-11?

Pracodawca sporządza PIT-11 w trzech kopiach. Pierwszy z nich przeznaczony jest dla pracownika, drugi z nich dla urzęde odpowiedniego dla pracownika oraz dla siebie, jako element dokumentacji kadrowo-księgowej.


Kto nie składa PIT-11?

Istnieją sytuacje, w jakich szef nie ma obowiązku składać PIT-11, mimo że zatrudniał pracowników. Przykładowym z nich jest zatrudnienie pracowników na umowę zlecenie lub umowę o dzieło, których wynagrodzenie ogółem nie przekracza 200 zł. W tym przypadku pracodawca odlicza zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 18% przychodu, czyli PIT-8A.


Dlaczego tak ważne są zeznania PIT-11?

Deklaracje PIT-11 są niezwykle ważne dla pracowników. Ponieważ na ich podstawie pracownik może wypełnić swój roczny PIT z tytułu podatku dochodowego. Zgodnie ze zmianą przepisów na jej podstawie również urząd sporządza deklarację podatnika.


PIT-11 jest podstawą rozliczenia podatnika z urzędem skarbowym. Nie ma różnicy czy pracodawca korzysta z usług księgowej, czy samodzielnie tworzy swoją księgowość do wystawienia PIT-11 swoim pracownikom, może korzystać z programu do rozliczania podatku. Znajdziesz go na portalu www.pit-format.pl/pit-biuro-rachunkowe.
 Powiązane słowa: