Co powinniście wiedzieć o PIT-11?

Co roku każdy pracujący musi rozliczyć się z fiskusem. Zanim to zrobi, musi dostać od swojego pracodawcy PIT-11.

W jakiej postacitrzeba dostarczyć zeznanie do Urzędu oraz do pracownika?

Od 2019 roku pracodawcy zobowiązani są, aby dostarczyć zeznanie w postaci elektronicznej do 31 stycznia. Pracownikowi ponadto można przekazać ją w formie elektronicznej lub papierowej do 28 lutego.


W ilu wersjach należy przygotować PIT-11?

Pracodawca wystawia PIT-11 w trzech kopiach. Pierwszy z nich przeznaczony jest dla pracownika, drugi dla urzędu skarbowego odpowiedniego dla pracownika i dla siebie, jako element dokumentacji kadrowo-księgowej.


Kto nie musi składać PIT-11?

Istnieją przypadki, w których szef nie musi wysyłać PIT-11, mimo że zatrudnia u siebie pracowników. Jednym z nich może być zatrudnianie osób na umowę zlecenie lub umowę o dzieło, przy których wynagrodzenie w całości nie jest większa niż 200 zł. W ich przykładzie pracodawca odprowadza zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 18% przychodu, czyli PIT-8A.


Dlaczego tak ważne są zeznania PIT-11?

Deklaracje PIT-11 są bardzo istotne dla każdego pracownika. Na ich podstawie pracownik może wypełnić swój roczny PIT z podatku dochodowego. Zgodnie ze zmianą prawa na tej podstawie również organ podatkowy sporządza deklarację podatnika.


PIT-11 jest podstawą rozliczania pracownika z urzędem. Nie ma różnicy czy szef korzysta z biura księgowego, czy sam tworzy swoją dokumentację do wystawiania PIT-11 swoim pracownikom, może skorzystać z systemu do rozliczania podatków. Znaleźć go możesz na stronie internetowej www.pit-format.pl/pit-biuro-rachunkowe.
 Powiązane słowa: