Co powinieneś pamiętać o PIT-11?

Każdego roku każdy pracownik powinien rozliczyć się z fiskusem. Zanim jednak to zrobi, musi dostać od swojego pracodawcy PIT-11.

W jakiej formie należy przekazać deklarację do Urzędu Skarbowego oraz do pracownika?

Od tego roku przedsiębiorcy zobowiązani są, aby przekazać deklarację w postaci elektronicznej do końca stycznia. Pracownikowi ponadto ma możliwość dostarczyć ją w postaci elektronicznej albo tradycyjnej do 28 lutego.


W ilu wersjach należy przygotować PIT-11?

Przedsiębiorca wystawia PIT-11 w trzech kopiach. Pierwszy z nich przeznaczony jest dla pracownika, drugi z nich dla urzęde odpowiedniego dla pracownika oraz dla siebie, jako element dokumentacji kadrowo-księgowej.


Kto nie składa PIT-11?

Są sytuacje, w których pracodawca nie ma obowiązku wysyłać PIT-11, pomimo iż zatrudnia pracowników. Przykładowym z nich może być zatrudnienie osób na umowę zlecenie albo umowę o dzieło, przy których wynagrodzenie w całości nie jest większa niż 200 zł. W tym przykładzie pracodawca odprowadza zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 18% przychodu, czyli PIT-8A.


Czemu tak ważne są zeznania PIT-11?

Deklaracje PIT-11 są bardzo ważne dla każdego pracownika. Ponieważ na ich podstawie pracownik jest w stanie uzupełnić swoje zezenanie roczne PIT z podatku dochodowego. Zgodnie ze zmianami przepisów na tej podstawie także urząd przygotowuje deklarację podatnika.


PIT-11 jest podstawą rozliczania podatnika z urzędem. Bez różnicy czy szef korzysta z usług biura księgowego, czy samodzielnie tworzy swoją dokumentację do wystawienia PIT-11 swoim pracownikom, może korzystać z systemu do rozliczania podatku. Znajdziesz go na portalu www.pit-format.pl/pit-biuro-rachunkowe.
 Powiązane słowa: