Co musimy wiedzieć o PIT-11?

Każdego roku każdy pracujący powinien rozliczyć się z fiskusem. Zanim to zrobi, musi otrzymać od pracodawcy PIT-11.

W jakiej postacitrzeba przekazać deklarację do Urzędu oraz pracownikowi?

Od tego roku pracodawcy zobowiązani są, żeby przekazać deklarację w postaci elektronicznej do 31 stycznia. Pracownikowi natomiast ma możliwość przekazać ją w formie elektronicznej lub papierowej do końca lutego.


W ilu egzemplarzach należy przygotować PIT-11?

Pracodawca sporządza PIT-11 w trzech kopiach. Pierwszy skierowany jest dla pracownika, drugi z nich dla urzędu skarbowego właściwego dla pracownika oraz dla siebie, jako element dokumentacji kadrowo-księgowej.


Kto nie musi składać PIT-11?

Są przypadki, w jakich pracodawca nie musi wysyłać PIT-11, mimo że zatrudnia pracowników. Jednym z nich może być zatrudnienie pracowników na umowę zlecenie albo umowę o dzieło, przy których wypłata w całości nie przekracza 200 zł. W tym przypadku pracodawca odlicza zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 18% przychodu, czyli PIT-8A.


Dlaczego tak istotne sa deklaracje PIT-11?

Zeznania PIT-11 są bardzo ważne dla każdego pracownika. Ponieważ na ich podstawie pracownik może uzupełnić swój roczny PIT z podatku dochodowego. Zgodnie ze zmianą prawa na jej podstawie również urząd przygotowuje zeznanie podatnika.


PIT-11 stanowi podstawę rozliczenia podatnika z urzędem skarbowym. Bez różnicy czy pracodawca korzysta z biura księgowego, czy samodzielnie tworzy swoją księgowość do wystawienia PIT-11 swoim pracownikom, może skorzystać z systemu do rozliczania podatków. Znaleźć go możesz na portalu www.pit-format.pl/pit-biuro-rachunkowe.
 Powiązane słowa: