Co musicie wiedzieć o PIT-11?

Każdego roku każdy pracownik musi rozliczyć się z fiskusem. Zanim to zrobi, powinien otrzymać od pracodawcy PIT-11.

W jakiej postaci należy dostarczyć zeznanie do Urzędu Skarbowego oraz do pracownika?

Od tego roku pracodawcy zobligowani są, aby przekazać deklarację w postaci elektronicznej do końca stycznia. Pracownikowi ponadto ma możliwość dostarczyć ją w postaci elektronicznej albo papierowej do końca lutego.


W ilu egzemplarzach przygotowuje się PIT-11?

Przedsiębiorca sporządza PIT-11 w trzech egzemplarzach. Pierwszy przeznaczony jest dla pracownika, drugi z nich dla urzęde odpowiedniego dla pracownika i dla siebie, jako element dokumentacji kadrowo-księgowej.


Kto nie musi składać PIT-11?

Są sytuacje, w których pracodawca nie ma obowiązku wysyłać PIT-11, mimo iż zatrudniał u siebie pracowników. Przykładowym z nich może być zatrudnianie osób na umowę zlecenie lub umowę o dzieło, których wypłata ogółem nie przekracza 200 zł. W tym przypadku pracodawca odlicza zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 18% przychodu, czyli PIT-8A.


Dlaczego tak istotne sa zeznania PIT-11?

Deklaracje PIT-11 są niezwykle ważne dla każdego pracownika. Na ich podstawie pracownik jest w stanie uzupełnić swój roczny PIT z tytułu podatku dochodowego. Zgodnie ze zmianami prawa na jej podstawie również organ podatkowy sporządza zeznanie podatnika.


PIT-11 stanowi podstawę rozliczenia podatnika z urzędem skarbowym. Bez różnicy czy pracodawca korzysta z księgowej, czy samodzielnie prowadzi swoją księgowość do wystawiania PIT-11 dla swoich pracowników, może także skorzystać z systemu do rozliczania podatku. Znaleźć go możesz na stronie internetowej www.pit-format.pl/pit-biuro-rachunkowe.
 Powiązane słowa: