Co musicie wiedzieć o PIT-11?

Co roku każdy pracownik musi rozliczyć się z fiskusem. Zanim jednak to zrobi, musi otrzymać od pracodawcy PIT-11.

W jakiej formie należy dostarczyć zeznanie do Urzędu oraz do pracownika?

Od tego roku przedsiębiorcy zobowiązani są, aby przekazać zeznanie w formie elektronicznej do 31 stycznia. Pracownikowi natomiast można dostarczyć ją w postaci elektronicznej lub papierowej do końca lutego.


W ilu egzemplarzach należy przygotować PIT-11?

Pracodawca sporządza PIT-11 w trzech kopiach. Pierwszy z nich skierowany jest dla pracownika, drugi dla urzędu skarbowego właściwego dla pracownika i dla siebie, jako element dokumentacji kadrowo-księgowej.


Kto nie musi składać PIT-11?

Są sytuacje, w jakich pracodawca nie musi wysyłać PIT-11, pomimo że zatrudniał u siebie pracowników. Przykładowym z nich jest zatrudnianie osób na umowę zlecenie albo umowę o dzieło, przy których wypłata w całości nie przekracza 200 zł. W tym przypadku pracodawca odprowadza zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 18% przychodu, czyli PIT-8A.


Dlaczego tak istotne sa zeznania PIT-11?

Deklaracje PIT-11 są bardzo ważne dla każdego pracownika. Na ich podstawie pracownik jest w stanie wypełnić swoje zezenanie roczne PIT z tytułu podatku dochodowego. Zgodnie ze zmianami przepisów na jej podstawie także organ podatkowy sporządza deklarację podatnika.


PIT-11 jest podstawą rozliczenia pracownika z urzędem skarbowym. Nie ma różnicy czy szef korzysta z biura księgowego, czy samodzielnie prowadzi swoją księgowość do wystawienia PIT-11 dla swoich pracowników, może skorzystać z programu do rozliczeń podatku. Znaleźć go możesz na stronie internetowej www.pit-format.pl/pit-biuro-rachunkowe.
 Powiązane słowa: