Byliny na skalniak

Byliny są ozdobne, choćby kiedy nie kwitną, za to ich liście stanowią tło dla różnych roślin. Z bylin niebywale łatwo stworzyć ładne kompozycje w ogrodzie, w jakich kwiaty uzupełniane są przez ozdobne liście. Na dodatek pielęgnacja bylin jest w mniejszej skali pracochłonna niżeli roślin jednorocznych.

Większość bylin nie jest wymagająca oraz rośnie prawidłowo niezależnie od wybranego dla nich miejsca. Warto jednakże dopasować je tak, by były jak najdoskonalej dopasowane do warunków panujących w konkretnym ogrodzie. Na stanowiska suche a także mocno nasłonecznione najlepiej wydają się byliny sklep internetowy, jakież posiadają sztywne i srebrzyście owłosione liście odbijające promienie słoneczne. Byliny o bujnym wzroście a ponadto sporych liściach przy wielkim nasłonecznieniu będą więdnąć, piękniej je posadzić w rejonach zacienionych.

Mniejsze byliny dobrze radzą sobie w różnorodnych warunkach. Gdy decydujemy się na wysokie byliny wybierajmy te, jakież nie potrzebują podpór lub posadźmy je na tyle gęsto, żeby mogły podpierać się jedne o drugie. Kompozycja roślinna powinna być dekoracyjna nie tylko podczas pory kwitnienia poszczególnych form, lecz wówczas wtedy, jeśli byliny nie kwitną.

Przeto odpowiednio jest dobierać rośliny o efektownym ulistnieniu. Tworząc skalniak, atrakcyjny efekt pozyskamy łącząc roślinność na zasadzie kontrastu kolorytu, kształtów plus faktur. Dobierając rośliny, zwróćmy uwagę na ozdobne liście - mają możliwość być one na przykład w paski, plamki, mieć kolor ciemnoczerwony, srebrzysty albo zielony w różnych odcieniach.

Takiego typu odmiany odszukamy na przykład wśród bodziszków i rozchodników, natomiast funkie czy jasnoty uprawia się właśnie ze względu na ich dekoracyjne liście.Powiązane słowa: