Budowa domu i układanie instalacji elektrycznej

Jakie jest najtrudniejsze zadanie elektryka? To zorganizowanie i wykonanie instalacji elektrycznej w mieszkaniu tak, żeby była bezpieczna dla jego każdych mieszkańców. Do utworzenia instalacji elektrycznej często stosuje się przewodów płaskich, umieszczając je w płytkich bruzdach które są wycięte w tynku.

Przymocowuje się je do ściany uchwytami z plastiku. Odmiennym wyjściem jest poprowadzenie przewodów w elastycznych rurkach z plastiku, jakie ułożone są w głębokich bruzdach ściennych. Na nieszczęście tego wariantu wyjście jest jednakże dużo bardziej czasochłonne, a co się z tym wiąże - jest bardziej kosztowne. Zaleca się je ustanowić tam, gdzie w razie niezbędności wymiany trzeba by było niszczyć wykończenie powierzchni ścian. Instalacje elektryczne kalisz powinniśmy układać się w adekwatnej odległości od krawędzi okien a także drzwi, najczęściej pionowo lub poziomo (nigdy po skosie).

Przewody elektryczne łączy się tylko i wyłącznie w puszkach instalacyjnych. Nie zapominajmy, że puszek nie wypada pokrywać tynkiem, ażeby w czasie awarii można było je prosto odszukać, przede wszystkim iż uszkodzenia zazwyczaj zdarzają się otóż to w punkcie połączeń. Do łączenia przewodów powinno się używać specjalnych złączek, nie wolno zaś łączyć ich przez skręcanie żył – tego typu połączenia nie są bezpieczne.

W łazienkach, kuchniach jak również pralniach zagrożenie porażeniem jest szczególnie duże. Łazienka czy też pralnia to najtrudniejsze pomieszczenie do wykreowania instalacji elektrycznych, ze względu na metalowe obudowy pralki, lodówki bądź kuchenki, jakież mogą znaleźć się pod napięciem, za to wilgotna skóra lepiej przewodzi prąd. W łazienkach musimy zachować szczególną ostrożność między wannami i kabinami prysznicowymi.Powiązane słowa: