Budleja Dawida - w skrócie o je

Bardzo powszechna budleja dawida to krzak odróżniający się od innych bardzo wysoką siłą wzrostu. Jego najistotniejszą cechą są długie kwiatostany, totalnie gęste oraz wiechowate. Niezwykle ślicznie potrafią prezentować się na końcach pędów, zwłaszcza kiedy zdają się być gęste oraz doprawdy liczne. Nie ma co się dziwić, iż zdaje się być to jeden z najbardziej renomowanych krzewów ozdobnych. Zapoznaj się z tym, jakie wymagania ma ta roślinka i w jaki sposób się móc nią opiekować.

Budleja jest ulubioną rośliną motyli. Otóż przez to, jeżeli darzysz sympatią te owady oraz pragniesz, aby gromadnie odwiedzały twój ogródek, koniecznie musisz zasadzić krzew w swoim ogrodzie. Jego żądania nie bywają ani trochę wysokie. Pierwsze co powinno się zrobić to nadać dla niej odpowiednie usytuowanie – lubi żyzną glebę, optymalnie piaszczysto-gliniastą. Docenia jak najbardziej obojętny poziom pH podłoża.

Pielęgnacja budlei również nie powinna zdać się być aż tak skomplikowana. Przede wszystkim należy mieć w głowie to, iż wymaga, by podlewać ją dużą ilością wody, szczególnie iż jest bardzo mało odporna na suszę i upały. Szybciutko więdnie, przez co nie wypada ominąć któregoś z podlewań. Po wielokroć zdarza się tak, iż potrzebuje większej puli nawozów – średnio wręcz dwa lub trzy razy podczas sezonu nawozami mającymi w składzie całą grupę składników.

Największym dylematem okazuje się być jednakstworzenie zabezpieczenia rośliny na czas zimy. Budleja potrafi zrzucić liście późną jesienią, ale niestety, jest mało tolerująca mrozy. Jedynie coroczne przycinane pędów może odrobinę zwiększyć jej wytrzymałość. Powinno się jednak pamiętać o tym, iż trzeba ją mocno okryć na zimę – kopczyk ziemi nie wystarczy, niejednokrotnie możesz potrzebować kory, liści albo trocin. Do stworzenia okrycia może przydać się także kaptur stworzony z agrowłókniny, który ochroni roślinę przed polotem zimnego wiatru.Powiązane słowa: