Bemary i podgrzewacze do potraw

Wiele restauracji wykorzystuje różne sprzęty oraz przyrządy, aby dania, które dostarczają zawsze miały odpowiednią temperaturę. Czy w tym kryje się jakiś sekret?

Tajemnica nie tkwi w prędkości serwowania oraz rozwożenia jedzenia, nie jest nim także niecodzienna mieszanka lub przyprawa. Wystarczy posiadać dobre urządzenia oraz sprzęty, a wówczas ochłodzone potrawy przestaną stanowić kłopot. Jednym z częściej wykorzystywanych sprzętów są bemary i podgrzewacze do potraw. I chociaż są do siebie bardzo podobne to różnią się one, nie tylko wielkością, ale również budową i funkcją.

Bemary są urządzeniami, których kluczowym zadaniem jest utrzymanie odpowiedniej temperatury przygotowanego wcześniej potrawy. Z języka francuskiego znaczy bain marie, czyli wodna kąpiel. Określenie to nie została wykorzystana bezpodstawnie. Otóż sposób działania bemarów polega na zastosowaniu właśnie wody. Utworzone są one z dwóch, umieszczony w sobie, pojemników. Pierwszy- mniejszy służy do przechowywania gotowych już dań. Pomiędzy nimi znajduje się woda, która utrzymuje temperaturę w środku sprzętu. Tymczasem podgrzewacz do potraw jest zazwyczaj małym, w stosunku do bemarów, naczyniem. W tym wypadku raczej nie wykorzystuje się wody jako materiału do źródła temperatury. Częściej są to drobne świeczki lub zasilane są elektrycznie.

Różnicą między bemarem, a podgrzewaczem jest ich zastosowanie. Najczęściej te drugie możemy spotkać w małych lokalach gastronomicznych oraz zwykłych domowych kuchniach. Ze względu na rozmiary doskonale przydają się jako naczynie do przechowywania obiadu dla domowników. Natomiast bemary częściej wykorzystywane są w dużych restauracjach oraz firmach cateringowych. Ponieważ na rynku przeważają większe bemary, dodatkowo umożliwiają trzymanie posiłków dla dużej liczby ludzi.Powiązane słowa: